Да си поговорим за тази така известна по цял свят фраза - бакшиш. Въпреки че тълкованието на думата има едно и също значение, то в различните части на света съществуват особености и човек не е зле да е запознат с тях. Думата е от персийски произход и означава „дар“. Разпространена е в Турция и всички територии на бившата Османска империя. Смята се, че думата бакшиш е свързана с персийската бакхшидан — което означава „давам“, както и бъкши — което означава „допълнително“ или „даром“.
Обикновено тя се изразява в паричните валути на посетената страна. Сумите понякога са дребни, но пък Ви гарантират видимо по-добро внимание от страна на камериерка, сервитьор или друг обслужващ персонал. Ако не сте запознати с нещата предварително, може да се обърнете към служител от рецепцията на хотела и в това няма нищо лошо. Те ще Ви осведомят за начина и количеството и така не рискувате да изпаднете в неудобна ситуация.
За целия Средиземноморски регион и хотелите в Европа за портиер е известно, че бакшиша е 1-2 евро на ден, за камериерка също. По 1 евро за чанта на пиколо.
В Австрия от Вас се очаква 10-15 процентова благодарност.
Наред идва Гърция - тук процента е закован на 10, за транспорта сумата е по-висока.
В Ирландия съществува "такса обслужване" и тя влиза в сметката на ресторанта, ако все пак се закръгли е в посока нагоре, в кръчмите няма определени допустими проценти.
За Лондон за таксиметровите водачи не е проблем бързо да се справят с по-кратки маршрути и това им носи 10 процентов хонорар, а за късите разстояния закръглянето нагоре е достатъчно.
Продължаваме на татък. Португалия и Испания процента е от 5 до 10.
За Дания и Швеция бакшишът не е приет. Той се включва в сметката предварително. В Норвегия обикновено се закръглят сметките нагоре, а във Финландия благодарността се включва във фактурата.
За Италия цифрата е 10%, а за транспортни услуги закръглянето е до най-близкото евро.
В Турция: в барове и ресторанти 10%-15%, а в хотелите бакшишите се събират общо и после се разделят на целия персонал.
Да видим как стоят нещата за Франция. Тук благодарността се калкулира направо в сметката на ресторанта от 10% до 15%, а за такси 10%.
В Швейцария - бакшишът е включен в услугата, а връщането на монети се тълкува като проява на стиснатост и обратно - закръглянето на щедрост.
Да видим как стоят нещата в Йордания, Израел, Дубай. Тук бакшиша се очаква и затова Ви препоръчаме предварително да си приготвите дребни пари, които се мушват в сгънатата сметка по лична преценка.
В районите на Африка: Тунис и Мароко възнаграждението възлиза на 10% от сумата на сметката или фактурата. За екскурзоводите, камериерите и водачите в дивите резервати се събират около 4 евро от човек в обща каса, а ако се наема и транспорт тарифата е два пъти по-голяма.
Не така стои въпроса обаче в някои части на Азия - Сингапур, Китай и Япония. Тези страни се славят с точност, коректност и най-вече с прецизност в обслужването и за тях този така наречен дар представлява обида. В Китай все пак в някои области с добре развит туризъм смятат, че е правилно да се получават тези сумички за благодарност и служителите им са възхищават.
Тайланд - 10% върху стойността на фактурата е достатъчно, а за камериерки и пиколо 20-40 бата за един ден или един багаж.
Нова Зеландия-Океания-Австралия. Тук услугата е включена в цената, но когато все пак се получи бакшиш е радост за персонала. Във Фиджи и островите Самоа и Кук този така наречен дар не се приема.
В Южна Америка - 10% а в Перу, Еквадор и Бразилия бакшиша влиза в сметката, но често по-доброто обслужване се възнаграждава със същия процент. Портиери, прислуга и пиколо получават по 1-2 евро. При помощ от страна на водач на таксито за багажа, тарифата се закръгля нагоре.
Списъкът се допълва от САЩ. Тук този акт е жест на добро възпитание - в ресторанта от 20-25% в зависимост от сметката. В бара по 1 долар за питие. Такситата очакват по 2-3 долара в зависимост от това, дали сте на разходка или по работа. Портиерът и пиколото получават по 1 долар, прислугата - 2,5 на вечер, не забравяйте и румсервиза. Ако Ви се наложи да ползвате информация от рецепцията или услуга от типа: резервация за вечеря или билет за развлекателни мероприятия ще трябва да отделите 5-10 долара.
Остава да видим как стоят нещата за Канада. Ако се заплаща на каса просто се оставят дребни монети, а в ресторанта 15%-20%, в бара от 10%-20%, за таксито също. В хотела 5 долара за кола, по 1-2 долара на пиколто, за прислугата по 1-2 долара. Ако поръчате румсервиз - 15% е благодарността. Ако сте супер впечатлени от служителите на рецепцията предайте сумата по Ваше усмотрение в края на престоя си.
Последно се пренасяме на Карибите. Тук обикновено хотелите са ол инклузив, но все пак за всеки случай деликатно се обърнете към рецепция за да се ориентирате в обстановката. В ресторанта обичайните 10%, в бара -1 евро за питие, а за таксиметровите водачи по 1-2 евро, като през нощта, празници и неделя - малко повечко. На територията на хотела 1 евро за: услуга за автомобил, за багаж на брой и за камериерка за ден.
Решили сте да пътувате на круиз. За най-луксозните возила бакшишът е строго забранен, защото е включен в стойността на екскурзията. При някои компании често се среща допълнителното му събиране, което обърква пасажерите, а раздаването на пликове за дар не е най-учтивия начин за жест.
Уважаеми пътуващи това, с което Ви запознахме не е задължително за да изкажете добрите си впечатления от обслужващия персонал, но се приема като награда, а тя винаги е приятна.